Badania w ciąży

Ciąża jest wyjątkowym stanem dla kobiety, jak i całej rodziny. Przygotowanie się na przyjęcie nowego członka powoduje entuzjazm, ale i wielki strach. Powstają pytania, czy dziecko będzie zdrowe, czy wszystko z nim będzie dobrze? Czy prawidłowo się rozwija? Kiedyś na odpowiedzi trzeba było czekać do momentu rozwiązania, obecnie już w 11. tygodniu ciąży można uzyskać niezbędne informacje.

Badania prenatalne, które są w stanie określić wady płodu można wykonać już na przestrzeni 11. a 14. tygodnia ciąży. Koszt takich badań jest zróżnicowany – od 100 złotych za USG genetyczne po kilka tysięcy za skomplikowaną diagnostykę z krwi bądź płynu owodniowego, którego uzyskanie jest możliwe za pomocą biopsji.

Badania przesiewowe

Najpopularniejszą metodą badań prenatalnych jest USG genetyczne. Lekarze zalecają wykonanie aż trzech takich pomiarów, między 11. a 14. tygodniem ciąży, 18. a 22. oraz 28-32. Podczas badania sprawdza się wymiary dziecka – główki, kości, obwód brzuszka, pęcherza, przepływ krwi przez serce. Na tak wczesnym etapie można wykryć pierwsze problemy z rozwojem płodu.

Dopełnieniem USG jest też test PAPP-A, który jest wykonywany na samym początku ciąży (11-14 tydzień) i polega przede wszystkim na pobraniu krwi matki, aby wraz z badaniem USG oraz dokładnym wywiadem lekarskim określić stopień ryzyka wystąpienia wielu chorób genetycznych. Takie badanie jest w stanie określić prawdopodobieństwo zespołu Downa, Edwardsa, Turnera, a także rozszczep kręgosłupa czy bezmózgowie.

Gdy w testach PAPP-A występuje duże ryzyko wystąpienia w/w chorób, lekarze najczęściej kierują ciężarną na badanie NIFTY. Jest to już badanie DNA z krwi i osocza matki. Poprzez izolację można wyodrębnić DNA płodu, aby dokładniej przyjrzeć się możliwości wystąpienia chorób. Taki test jest niezwykle dokładny (nawet 99%), a więc pozwala uzyskać nurtujące odpowiedzi dotyczące stanu zdrowia dziecka.

Skomplikowana diagnostyka

To jednak nie wszystko. Współczesna medycyna pozwala na znacznie więcej badań prenatalnych, jak chociażby amniopunkcję, biopsję kosmówki czy kardocentezę. Jednak są to inwazyjne metody, które wiążą się z dużym ryzykiem, w tym z poronieniem. Dlatego stosuje się je w ostateczności.