Badanie GBS – niezbędne w okresie ciąży

Dlaczego badanie GBS jest tak bardzo ważne podczas ciąży, że wykonuje się je w pierwszym jak i ostatnim trymestrze? Ponieważ paciorkowce z grupy GBS mogą przeniknąć na dziecko podczas porodu i powodować później poważne konsekwencje. Są nimi – zapalenie płuc, a nawet zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Dlatego zamiast ryzykować, lepiej poddać się samemu badaniu, które nie jest nawet bolesne!

Pomimo, że Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca tylko wykonanie badania w ostatnim miesiącu ciąży, to lekarze wykonują je również w pierwszym trymestrze na wypadek przedwczesnego porodu. Badanie to odbywa się poprzez pochwę, ginekolog wykonuje wymaz, a następnie próbki kieruje do laboratorium. Zwykle wyniki pojawiają się już po tygodniu i mogą pomóc w zaleczeniu tego stanu lub da lekarzowi pewność, że nie trzeba szybko podawać antybiotyków na chwilę przed porodem.

Kto ma wskazania do udania się do ginekologa?

Pomimo, że badanie wykonuje się każdej kobiecie, to jest grupa tych, które wręcz mają wskazanie do udania się do ginekologa. Naturalnie są to panie, których:

  • wcześniejsze dzieci zostały zakażone paciorkowcem w wyniku porodu
  • mają cukrzycę
  • mogą urodzić przed 37. tygodniem ciąży

Jednak prawda też jest taka, że obecnie żaden położnik nie podejmie się ryzyka odebrania porodu od kobiety, która nie posiada wyniku – nawet gdy ta twierdzi, że jest zdrowa. Wówczas i tak podawane są antybiotyki, na wszelki wypadek.