Ciąża jako przygotowanie matki do obecności dziecka

Okres ciąży to dla matki najpiękniejszy czas. Wraz ze zmianami, jakie zachodzą w jej ciele, rozwija się również jej dziecko, dlatego większość kobiet przyjmuje ciążę z szacunkiem, a potem z sentymentem ją wspomina. Trwająca 9 miesięcy ciąża to czas, w którym matka i jej dziecko uczą się wzajemnie swoich reakcji. Dziecko bardzo często reaguje nerwowo na wszelki ból czy sytuacje stresowe, których doświadcza matka.

Jeśli kobieta w ciąży nie cierpi z powodu porannych nudności, nie puchną jej nogi i nie doświadcza różnych mniej przyjemnych stanów, to ciąża staje się dla niej okresem magicznym, gdy z rozrzewnieniem gładzi swój brzuch i odczuwa pierwsze ruchy dziecka.

Jednak ciąża to również czas troski nie tylko o siebie, ale także o swoje nienarodzone dziecko. To dlatego matki nie biorą leków przeciwbólowych ani żadnych innych bez konsultacji z lekarzem, aby nie zaszkodzić dziecku, jednocześnie także lepiej się odżywiają i bardziej dbają o swój stan fizyczny. I tylko brak ogólnie dostępnych toalet w przypadku ciąży staje się dużym problemem.