Jakie badania należy wykonać w pierwszych miesiącach ciąży?

W czasie ciąży lekarz prowadzący zaleca wykonywanie niezliczonej liczby badań ciężarnej, aby mieć dokładny obraz na stan zdrowia pacjentki jak i płodu. Dlatego należy przygotować się na wizyty nie tylko w gabinecie lekarza, ale również w przychodniach. Zobacz jakie badania będą zlecać, a o których nie możesz zapomnieć.

Okres ciąży jest bardzo emocjonującym dla kobiety. Oczekiwanie na dziecko może powodować dużo radości, ale i strachu o zdrowie pacjentki jak i dziecka. Dlatego lekarz prowadzący zleca wiele badań, tak aby mieć pewność, że nie dzieje się nic złego. Zobacz, jakie to będą badania!

Przede wszystkim, w momencie gdy kobieta dowiaduje się o ciąży, lekarz kieruje na pełną diagnostykę krwi, celem odrzucenia chorób wenerycznych jak i innych niebezpiecznych dla zdrowia rozwijającego się dziecka. Są to badania w stronę HIV, żółtaczki typu B i C, przeciwciała różyczki, toksoplazmoza, a także odczyn Coombsa, by wykluczyć konflikt serologiczny. Pacjentka powinna również wykonać badanie, które określi typ i grupę krwi, które będzie niezbędne w momencie porodu.

Lekarz również co miesiąc zaleca pełną diagnostykę krwi – morfologię, OB, badania tarczycy (TSH), a także poziom cukru czy żelaza, by wykluczyć rozwijającą się anemię. Jednak najbardziej emocjonującym badaniem jest USG. Pozwala ono wykryć wczesną ciążę oraz już po 5. tygodniu wykryć akcję serca i już na tym poziomie określić jego pracę.